Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayaklar bizi uyandığımızdan yattığımız saate kadar atakta tutan uzullarımızdır. Bu yüzden ayakların bakımına da dikkat etmemiz gerekir. Ayak bakımı ayaklardaki sertleşmiş damarların yumuşamasına ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Ayaklarınızı sağlıklı ve pürüzsüz hale getirmek için ayak bakımını düzenli olarak yapmanız gerekir. Özelikle yaz mevsiminde ayak bakımınıza daha dikkat etmelisiniz. Çünkü yaz mevsiminde açık ayakkabılar, sandaletler, terlikler tercih edersiniz. Ve by durumda ayaklarda çatlak topuklar da sertlik oluşturur.Pürüzlü ve bakımsız ayaklar dış görünüşünüzde hoş görülmez Kış mevsiminde ise sürekli kalın çoraplar ve botların içinde havasız kalan ayakların bakımına dikkat etmeniz gerekir. Ayak bakımını kolaylıkla evde de yapabilirsiniz.

EVDE AYAK BAKIMI NASIL YAPILMALI

Öncelikle ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Sonra bir kovaya sıcak su doldurun içerisine iki üç kaşık karbonat ekleyin. Ayaklarınızın yumuşamasını ve ölü derilerin kabarmasını bekleyin. 20 dk sonra ayaklarınızı havlu yardımı ile kurulayın. Tırnaklarınızı kesin ve pedikür aleti ile pedikür yapın. Tırnak kenarındaki etlerinizi alın. Ve ayaklarınızı güzel bir nemlendirici krem ile kremleyin. Bebek yağı da kullanabilirsiniz ayaklarınız için ayaklarınızı yumuşatıp rahatlatacaktır. Gene doğal bir yağ olan kantaron yağı ile de ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Kantaron yağı derinizdeki çatlak, ölü deri ve tahrişi onarmada yardımcı olacaktır.

Gün içinde sürekli bir koşturmaca içerisindeyseniz ayaklarınızın havasız kalması kaçınılmaz bir durum. Ayaklarınızı arada ayakkabınızdan çıkararak rahatlamasına ve nefes almasına izin verin. Bu yüzden sürekli aynı ayakkabıyı giymeyin. Sürekli aynı ayakkabıyı kullanmak ayakta bakteri ve mantar oluşumunda etkilidir. Bu yüzden ayakkabılarınızı sürekli değiştirip yıkayınız. Ve ayakkabıların içine pamuklu çoraplar giymeyi tercih edin. Ayaklarınız daha rahat olacaktır.Ayakkabı seçimi de ayaklarınızı çok etkiler. Rahat ve konforlu bir ayakkabı tercih edin. Topuklu ayakkabı ve daha sert tabanlı bir ayakkabı ayaklarınızı daha rahatsız eder ve yara oluşumunda büyük etki eder. Bu yüzden daha düz ve rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz. Ayaklarınızı sıkan ve rahatsız veren ayakkabıları çok kullanmayın. Ayakkabının temizliğine dikkat edin ve sürekli ayaklarınızı yıkayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*