Çocuklarınızın Karnesini Sadece Not Olarak Değerlendirmeyin

Çocuklarınızın Karnesini Sadece Not Olarak Değerlendirmeyin

Karnede çocuğun bilgi seviyesi hem de gelişim süreci değerlendirilir. Karnede hem ders notları hem de gelişim değerlendirme bölümü vardır.Aynı zamanda karne çözüm çalışmayı sürdürebilme becerisini gösterir.

Karneye sadece ders başarısı olarak bakmak doğru değildir. Her iki bölüme de bakmak değerlendirmek gerekir. Zayıf bir karne çocuğunuzun tembel olduğunu göstermez. Gelişiminde aksaklık olduğunu gösterir.

Nedenler Araştırılmalıdır

Zayıf karne çocuğunuzun hangi alanda sıkıntı yaşadığını gösterir. Sorunların tespit edilmesi gerekmektedir. Çocuğunuz çok zeki olduğu halde dikkat eksikliği yaşıyor olabilir. Çocuğunuzun öğrenme sıkıntısı olabilir. Öğrenme tarzları mevcuttur. Her çocuğun öğrenme tarzı aynı değildir. Kimisinin görsel öğrenmesi daha güçlüdür kimisinin de işitsel öğrenmesi… Bunların tespit edilmesi gerekir. Çocuğunuzun yetersiz olduğu yerlerde siz destek vermelisiniz.

Okul Takibi Yapılmalı

Çocuğun başarısında aile ilgisi ve okul takibi yapılması çok önemlidir. Aile okulu sık sık ziyaret ediyorsa zaten gelişimindeki sorunları önceden öğrenir. Ufak problemler aile ve öğretmen işbirliği ile çözümlenirken kaygı, dikkat eksikliği yada öğrenme güçlüğü gibi çözülemeyecek sıkıntılarda uzmanlardan destek alınmalıdır.

Sıkıntılarımızı Beraber Çözün

Zayıf karneden sonra ebeveynlere düşen en büyük görev çocuklarıyla doğru iletişim kurmalarıdır. Altta yatan sorunu bulabilmek için çocukla adım atılması gerekir. Çocuğunuza durum her ne olursa olsun her şartta onu çok sevdiğinizi dile getirin. Her zaman yanında olacağınızı birlikte her şeyi başaracağınızı dile getirin. Bu konuşma ona güç verecektir. Kötü gelen karne yüzünden çocuğunuza kızmak bağırmak yerine bu tarz konuşmalarla ona moral verebilirsiniz. Bu sayede onun hem size hem kendine güveni artacaktır.

Ortak Tutum Sergileyin

Zayıf karne konusunda anne ve baba mutlaka ve mutlaka ortak Tutum sergilemelidir. Ortak bir karar alıp bu karar doğrultusunda hareket etmeli ve bu karara göre konuşma yapmalıdırlar. Anne baba ayrılmış olsa bile bu tarz konularda ortak tutum sergilenmesi gerekmektedir. Anne ve babada sınır – disiplin çok önemlidir. Çocuğa yaklaşımınız aynı olması gerekmektedir. Anne ve baba ortak karar ile bir çözüm yolu üretebilir. Bu çözüm veya izlenecek yol çocuğa aktarılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*