Aktüerya Nedir?

Aktüerya Nedir?

Dünyanın en prestijli meslekleri arasında yer alan ve ülkemizde pek yaygın bir meslek grubu olmayan aktüerya nedir? Aktüerya, insanların doğum, ölüm, emeklilik, sakatlık ve hastalık gibi yaşamına etki edebilecek etkenlerden oluşabilecek finansal etkileri analiz eden bilimdir. Aktüerya bir bilim dalı olarak değerlendirilmektedir çünkü içeriğinde matematik, istatistik, ekonomi ve finans barındırmaktadır. Genel bir tanımlama yapılması gerekirse aktüerya, finans, matematik ve hukukun birleşme noktasıdır.

Aktüerya bilimleri sadece doğum ve ölüm gibi analizlerin yanı sıra kaza, deprem, hastalık ve ölüm gibi önemli ve finansal etki sahibi olayları da analiz eden bir bilim dalıdır.

Aktüer Kimdir?

Peki, aktüer kimdir? Aktüer, sigorta primlerini olasılık ve istatistik hesaplamaları gerçekleştirerek tespit eden ve geleceğe yönelik olarak değerlendirme yapan uzman kişidir. Bu meslek grubunda görev alan kişilerin görevi ekonomik istikrarı sağlamak ve sürdürülebilmesi için yol gösterici olmaktır. Kısaca, aktüer meslek grubunda faaliyet gösteren bireylerin görevi riskleri hesaplamak ve olası finansal riskleri minimum düzeye eriştirmektir.

Daha kısa tanımlama ile aktüer, insan hayatında oluşma ihtimali bulunan birçok risk grubunu analiz etmek ve bu riskleri değerlendirmek ile sorumludur.

Aktüerya Nedir?

Aktüerlerin İş Olanakları

Aktüerya bilimleri, ekonomi alanında geniş bir kapsama sahiptir ve bu sebeple de aktüerya mezunu bireyler kolaylıkla iş bulmaktadır. Oldukça geniş alana hitap eden bir bölüm olması sebebi ile bu bölümün mezunu olan bireylerin iş bulma garantisi bulunmaktadır.

Aktüerya bilimleri meslek grubu ülkemizde pek yaygın değildir ve lisans programı da pek fazla tercih edilmemektedir. Bu da bölümün mezunlarına daha kolay iş bulma imkânı sağlamaktadır. Aktüerya bölümünden mezun olan bireyler kolaylıkla iş sahibi olabilir ve ekonomi alanında her türlü meslek grubunda faaliyet gösterebilir.

Aktüer Maaşları Bilgilendirme

Aktüerlik oldukça saygın bir meslek olduğu için maaşları da oldukça dolgundur. Her ne kadar ülkemizde aktif olarak bilinen aktüer maaşları yurtdışına kıyasla daha düşük olsa da Türkiye şartlarında oldukça iyi bir maaş aralığı bulunan bir meslektir. Avrupa ülkelerinde aktüer maaşları ortalama olarak aylık 6.500 Euro, Amerika Birleşik Devletleri’nde 9.000 USD ve Türkiye’de ise 4.570 TL’dir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*