Saç Dökülmesini Önleyen Maskeler

Saç dökülmesi hem kadın hem erkekler için endişe verici bir durumdur. Saçlarınızın dökülmesi sizi psikolojik olarak da çok etkiler. Her yaşta görülebilen sosyal yaşantınızı olumsuz yönde etkileyen saç dökülmesi son zamanlarda en çok görülen saç problemidir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

Öncelikle günlük yaşantınızda yaşamış olduğunuz stresten kaynaklı saçlarında dökülme yaşayan çokça insan vardır. Hayatınızda stresten uzak durmaya gayret gösterin. Diğer bir saç dökülme nedeni ise hormonel değişikliklerdir. Özellikle kadınlarda sık görülen bir nedendir. Regl döneminde hormonal değişikliklerden kaynaklı saç dökülmesi kaçınılmaz olur.

Saç dökülmesinde en büyük etkenlerden birisi de yanlış kullanılan şampuan ve saç kremleri dir. Saçınıza uygun şampuan kullanmadığınız zaman saçlarınıza zarar vererek saçlarınızı dökmeye yol açar. Saç kremleri ise tamamen yanlış kullanmasından kaynaklı saç dökülmesine neden olur. Saç kremlerini saçınızın dibine kesinlikle uygulamayın. Orta ve uç kısımlarına uygulayın bu saçınızın dökülmesini önleyecektir. Saç dökülmesi genetik bir problemde olabilir. Ailenizde ırsi bir saç dökülme problemi varsa sizin de genetik bir saç dökülme probleminiz olabilir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN MASKELER

Zeytinyağı saçınızı besleyerek daha güçlü saç tellerine sahip olmanızda yardımcı olur. Öncelikle  saçınızı tarayın ve zeytinyağını güzelce saçlarınıza uygulayın. Ve 5 saate kadar bekleyebilirsiniz. Sonra şampuan ile yıkayıp durulayın. Daha sağlıklı saç köklerine sahip olup dökülmeleri azaltacaktır.

Zeytinyağı, bal, tarçın ve yumurta karışımlı bol besinli saç maskesi dökülen saçlar için birebir çözüm maskesidir. Tüm malzemeleri karıştırıp macun kıvamına gelene kadar çırpın. Sonra saçınıza uygulayın ve 15 dk bekletin. Daha sonra ılık suyla saçlarınız yıkayın ve durulayın. Bu karışımı haftada iki kere saçınıza uygulayın daha etkili bir sonuç alacaksınız. Saç dökülmesinde etkili bir maske ise yumurta maskesidir. Yumurta besleyici bir yapıya sahip olduğu için saçınızı besleyerek daha güçlü bir saç köklerine sahip olmanızı sağlar. Bir yumurta, bir bardak süt ve iki kaşık zeytinyağı ile bütün malzemeleri karıştırın. Karışımı saçlarınıza uygulayın ve 20 dk bekletin sonrasında şampuan ile yıkayıp durulayın. Bu maskeyi haftada iki kez yapmanız daha sağlıklı saç köklerine sahip olup dökülmelerin bittiğini gözlemleyeceksiniz. Bir başka maske ise muz maskesidir. Muz maskesi de saçınızın dökülmesini engelleyerek daha sağlıklı saçlara sahip olacaksınız. Bir adet muz, bir kaşık zeytinyağı ve bir kaç damla limon suyunu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ve saçınıza uygulayın 20 dk bekledikten sonra ılık suyla durulayın.  Daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olacaksınız. Saçlarınızın dökülmesinin azaldığını gözlemleyeceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*