Apirin Neyden Yapılr

Halihazırda dünyada en çok tüketilen tıbbi ilaç olarak tanınmaktadır. Aspirin kanı inceltmek ve ağrıları gidermek için bilinen en güvenli ilaçlar arasındadır. Yüzlerce yıldır kullanılmasına rağmen formülü neredeyse hiç değişmemiştir. Aspirin söğüt ağacının kabuğundan elde edilmektedir. Bugün ki modern aspirin ve ilk kullanıma arasında neredeyse hiç fark yoktur. Bugüne kadar bilinen bir yan etkisine rastlanmamıştır.

Büyük buhran döneminde ve dünyanın ekonomik bunalıma girdiği yıllarda para birimi olarak bile kullanılmıştır. Afrikanın bazı bölgelerinde günümüzde bile takas malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bilinen bir yan etkisi yoktur. Tadı acı değildir ve kanın cıvımasını sağlar. Sıcak bölgelerde kullanıcılarına ferahlama hissi bile verir.

Söğüt gibi bir maddeden yapıldığından belli bir zararı yoktur ve elde etmesi çok kolaydır. Bu yüzden fiyatı genellikle çok uygudur. Eskiler “Söğüttün altında oturmanın baş ağrısını geçirdiğini söyler”.

İlk kayıtlara göre aspirini bugün ki tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat bulmuştur. Günümüzde yıllık 80 Milyar adet tüketilmektedir. Bir dönem dünyanın bazı yerlerinde Aspirin ödeme birimi olarak kabul görmüştür. Para yerine kullanılabilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*