Egzersiz Yapmak İçin Doğru Zamanı Seçme

Egzersiz Yapmak İçin Doğru Zamanı Seçme

Egzersiz seanslarınızdan en iyi şekilde yararlanmaya gelince, çoğu insan yoğunluğa, süreye ve belirli egzersizlere bakar. Böyle bir yaklaşımda yanlış olan bir şey var mı? Hayır, oldukça akıllıca çünkü bunlar sağlıklı ve fit bir vücut geliştirmek için son derece önemli bileşenlerdir. Bununla birlikte, etkinliğini artırmanın yolları vardır. Bunlardan biri egzersizlerini yapmak için günün uygun zamanını seçmeyi içerir.

Bazı insanlar belirli egzersizleri günün belirli bir saatinde yapmanın egzersizin başarısını artırmaya yardımcı olacağı fikrine biraz şaşırabilir. Bu kulağa hokus pokus batıl inancı egzersiz yapma yöntemi gibi gelmiyor mu? Görünüşte kulağa öyle gelebilir ama biraz daha yakından baktığınızda bazılarının sandığından çok daha gerçekçi olduğunu keşfedeceksiniz. Bu neden? Bunun nedeni, egzersiz yaptığınız günün saatinin depolanan kalorileri yakma yeteneğiniz üzerinde önemli bir etkisi olabilmesidir.

Kuvvet antrenmanı, kardiyovasküler dayanıklılık açısından, günün veya gecenin herhangi bir saatinde egzersiz yapabilirsiniz. Ancak, kilo verme potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, hedeflerinizi daha kolay bir şekilde kolaylaştırmaya yardımcı olacak günün belirli saatleri vardır.

Sabahları bir kardiyo egzersizi yapmak, kesinlikle depolanan bir ton kaloriyi yakabilir. Bu neden? Uyandığınızda mideniz tamamen boş olacaktır. Kahvaltı yapmadan önce egzersiz yapmaya başlarsanız, yaktığınız kalorilerin yağ depolanması gerekecektir. Yakılacak yeni alınmış kalori yok. Bu nedenle, sabah erken saatte yarım saat kardiyo bisikletine basmak, kilo verme yeteneğini büyük ölçüde artıracaktır.

Saat 18: 00’den sonra ağırlık kaldırmak, harika bir forma girmek isteyenler için akıllıca bir hareket olabilir. Buradaki sebep, halterin vücut üzerindeki etkisine odaklanıyor. Ağırlığı kaldırdığınızda ve kasları fazla çalıştırdığınızda, büyümeleri için kendilerini onarmaları gerekecektir. Bu dinlenme aşamasında meydana gelir. Yani gece geç saatlerde ağırlık kaldırırsanız, uyurken vücudun kasları onardığını göreceksiniz ve bu da vücudun bir ton kalori yakmasını gerektirecektir. Bu kaloriler gece boyunca yakılacak ve bu da harika bir forma girmek isteyenler için kesinlikle faydalı olacaktır.

Ancak, egzersizlerinizi yaparken uyanık ve tetikte olmak istediğiniz için çok erken veya çok geç egzersiz yapmamanız önerilir. Halsiz veya yavaş hareket ediyorsanız, vücudunuzu önemli ölçüde etkilemek için gereken sonuçları alamazsınız. Egzersiz yapmak için günün bir saatini seçtiğinizde bunu aklınızda bulundurun.

Bu, günün ortasında egzersiz yaparsanız hiçbir sonuç görmeyeceğiniz anlamına mı geliyor? Hayır, ne zaman ve herhangi bir yoğunluk seviyesinde yaparsanız yapın, bir egzersizden fayda elde edeceksiniz. Ancak, günün bir egzersizin etkisini artırabileceğiniz zamanlar vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*