Bal Ve Reçel Neden Bozulmaz

Evimizde sıklıkla bal ve reçel görmüşüzdür. Tadı ve kokusunun yanında kapatıp bir yerde çok uzun müddet saklanabilmesi ile dikkat çeker. Satın aldığımız veya annemizin yaptığı bir reçeli aylarca saklayıp daha sonra açıp afiyetle bir kısmını yedikten sonra kalan kısmı yine uzun bir süre saklayabiliriz.

 

Konu balken bu durum daha inanılmazdır binlerce yıllık bir bal afiyetle yenilebilir. Bal neredeyse hiç bozulmaz. Hem reçelin bu harika dayanıklılıkları nereden geliyor biliyor musunuz. Öncelikle dayanıklılık olayı vallahi ya reçelin değil de bakterilerin dayanıksızlılığın dan kaynaklanır. Şeker çok büyük oranda su emme kabiliyetine sahiptir. Şekerli ortamda bulunan su şeker tarafından emilir. Boyut olarak oldukça küçük olan bakteriler veya reçelin üzerine geldiğinde içlerindeki söz şeker tarafından emilir.

 

İçindeki su emilen bakteriler ölüler bu sebepten üzerinde bir çürütme işlemi yapamazlar. İnsanlar için durum farklıdır çünkü yediğimiz oran kendi kütlemize oranlar çok küçüktür. Bir parça reçelin içerisindeki şeker bizdeki bütün suyu ememez. O bunu deneyin ne kadar çoktan sindirilmiş olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*