Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir Kalorifer Peteğinizin Üstüne Su Koyarsanız

Kış aylarında kapalı ortamda bulunma, hava kirliliği, kuru ve soğuk hava göz kuruluğu şikayetlerine neden oluyor. Göz kuruluğu her yaştan insanı etkileyebiliyor. Hem kadınlarda hem erkeklerde şikayete yol açan bu hastalık, kadınlarda özellikle menopoz sonrasında daha sık görülüyor. İşte göz kuruluğu hakkında detaylar…

Göz kuruluğu nedir?

Göz kuruluğu, gözyaşlarının gözler için gerekli nemlendirmeyi sağlayamadığında ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Gözyaşları birçok nedenden dolayı gözleri nemlendirmede yetersiz kalabilir. Yetersiz gözyaşları göz kuruluğuna sebep olabilirken, göz yaşının kalitesiz olması da yine kuruluğa sebep olur. Bu durumun geçici veya kronik olma ihtimali vardır. 

Göz kuruluğu belirtileri

Genellikle her iki gözü de etkiler. Nadir hastalarda tek gözde kuruluk görülürken, diğer gözde görülmez. En yaygın göz kuruluğu belirtileri:

– Gözlerde batma, yanma veya kaşıntılı bir his,
– Gözlerin içinde veya etrafında lifli mukus birikmesi,
– Gün ışığına veya diğer ışıklara karşı duyarlılık,
– Gözlerin çoğunlukla kızarık olması veya zaman zaman kızarması,
– Gözlerin içinde bir madde varmış hissi,
– Kontakt lens kullanırken zorlanma, lenslerin sürekli olarak gözlere batıyormuş hissi vermesi,
– Gece araç kullanımlarında zorlanma veya yola odaklanamama,
– Vücudun kuru gözlere karşı bir tepki olan gözlerin sulanması,
– Bulanık görme ve gözleri yorgun hissetme, sürekli gözleri kapatma isteğidir.

Göz kuruluğuna ne iyi gelir?

Göz kuruluğunun önlenebilmesi için evin havasının özel cihazlarla nemlendirilmesi veya kalorifer peteklerinin üzerine buharlaşarak havayı nemlendirecek su koyulması gerekir. Sık kitap okuma, uzun süre bilgisayar kullanımı ve uzun süre TV seyretme gözleri yoran ve kuruluğa neden olan etkenler arasındadır. Bu aktiviteler devam ederken ara verip gözlerin birkaç dakika dinlendirilmesi göz kuruluğunun oluşmasını engeller. Bunun dışında göz kuruluğunun altında yatan göz kapağı iltihabı için doktor bir antibiyotik içeren damla veya oral antibiyotik önerebilir. Yine kornea iltihabından kaynaklanan göz kuruluğu için de antibiyotik tedavisi uygulanır. Yapay gözyaşları da birçok doktor tarafından tavsiye edilebilir. Genellikle kronik olmayan göz kuruluğu tedavisinde kullanılır. Kronik olmayan göz kuruluğu tedavisi geçici bir süre uygulanır ve hastalık ortadan kalkınca sonlandırılır. Ancak kronik göz kuruluğu tedavisi ise daha uzun süre devam eder. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*