Narın Faydaları

Kış aylarında severek tükettiğimiz narın aslında vücudunuza ne kadar faydası olduğunu biliyor muydunuz? Nar sağlık açısından insanlara inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte narın faydaları;

NARIN FAYDALARI

1- Antioksidan açısından oldukça zengin olan nar, insan hücrelerinin sağlıklı kalmasını ve iltihaplanmamasını sağlar.

2- C vitamini açısından da baya zengin olan narın suyunu günde 1 bardağa sıkıp içtiğiniz zaman, C vitamini ihtiyacınızın %40’ ını karşılamaktadır.

3- Narın en büyük sebeplerinden biride, kanseri önlemesidir. Bir üniversitenin araştırmasına göre nar suyu, prostat kanserini önler.

4- Hafızayı korur. Nar suyu içerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurarak, sizi bu hastalığa karşı büyük ölçüde korur.

5- Nar, yine içerisinde bulundurduğu fazlaca antioksidanlar sayesinde vücuttaki iltihaplanmayı büyük ölçüde azaltır.

6- Günde yarım bardak kadar nar suyu içmek, kan basıncının düşmesini sağlar.

7- Narın en büyük faydalarından biride diyabeti azaltmasıdır. Geçmişte Hindistan gibi ülkelerde nar, diyabet ilacı olarak kullanılmıştır.

8- Yine bir üniversitenin araştırmasına göre nar suyu, stresi azaltmaktadır. Sterli olduğunuz bir günde, yarım bardak nar suyu içmek size iyi gelir.

NARIN ZARARLARI

Her şeyin zararı olduğu gibi narında bazı zararları bulunmaktadır. Bu zararlar;

*Bazı insanların nara karşı alerjisi bulunabilir. Bu alerjinin yan etkileri arasında; Boğazda tahriş, nefes darlığı gibi yan etkileri olabilir.

*Eğer ilaç kullanıyorsanız narın kullandığınız ilaçlar ile bir bağlantısı bulunabilir. Bunun için ilaçlar için doktorunuza başvurarak, hangi meyveleri tüketeceğinizi öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*