Okul Öncesi Eğitici Oyunlar Nelerdir?

Okul Öncesi Eğitici Oyunlar Nelerdir?

Çocuklarımız hızlı bir şekilde büyürler ve göz açıp kapayıncaya kadar okul dönemleri gelir. Ama bu okul dönemlerinden önce, çocuklarımızın el becerisi gelişsin ve hazırbulunuşluk kazansınlar diye bu dönem çok önemlidir. Bu dönemde çocuklar Anaokuluna giderek bu duruma hazır hale getirilebilir. Çocuklar bu dönemde kendini eğitecek oyunlar oynamalıdır.

Peki, okul öncesi eğitici oyunlar nelerdir, hangi oyun çocukta hangi beceriyi geliştirmesini sağlar? Bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim.

Eğitici Oyunları

Okul öncesi dönemde çocuklarla eğitici oyunlar oynanmalıdır. Çocuklar için oyunlar çok önemlidir. Aslında oyunlar çocukların kendini anlatmak için kullandıkları bir araç görevi de görmektedir bazen.Çocuklar için oyun alanları,kendilerine ait bir dünya inşa ettikleriyerdir. Oyuncaklar ise onların dünyasını bizlere sunan nesnelerdir. Çocuklara oynatabileceğiniz eğitici oyunlar şu şekildedir:

  1. Palyaço doyurma oyunu

A3 kâğıdınapalyaço resmi baskısı alıp, bu kâğıdı duvarımıza, çocuğumuza boyuna uygun bir şekilde asalım. Daha sonra yumuşak topları çocuğun eline verelim ve ondan bu topları palyaço ağzına getirmesini söyleyelim. Oyunu biraz daha eğlenceli hale getirmek için;“palyaçonun karnı mı açıkmış, hadi onu doyurmaya ne dersin “ gibi cümleler kurulabilirsiniz. Çocuğumuz topu palyaçonun ağzına ne kadar tutturabilirse o kadar iyidir.

Bu oyun çocuğunsözel isteklerini yerini getirebilmeve hedef tutturabilme yeteneğini geliştirir.

  • Top toplama oyunu

İçinde 5 tane renk, bulunan ve her renkten ikişer tane olan 10 topu bir kutuya koyalım, daha sonra bu topları farklı yerlere dağıtalım. Çocuğumuzdan aynı renkleri toplayıp kutuya koymasını isteyelim.

Bu oyun; çocukta renk algısını güçlendirir. Eşitlik algısını destekler. Sınırlı sürede bir şeyler başarmayı öğrenir. Kendine göre pratik çözümler bulmayı öğrenir.

  • Sayılar Ve Legolarla oyun

İnternette sayıların üstünde yazılı olduğu bir kâğıt çıktısı alalım. Çıkardığımız sayıların arasında boşluk bırakalım ve renkli çıktı alalım. Her sayının miktarı kadar lego koymasını isteyin.

Bu oyun çocuklarınıza sayıları öğretme konusunda sizlere oldukça katkı sağlayacak bir oyundur.

  • Nesi var oyunu

Aklınızdan bir nesne belirleyin ve Çocuğunuza nesi var? Sorusunu sormasını söyleyin. Bu soruyu çocuk en fazla 5 sefer sorabilir. Sizde çocuk her nesi var? Sorusundan sonra nesnenin bir özelliğini söyleyin.

Bu oyun çocuğa görsel zekâ ve eldeki verilerle sonuç bulmayı öğretir.

  • Kaşıkta Top Tutma oyunu

Çocuktan bir kaşığın üstüne koyduğu pinpon topunu ağzında tutarak düz bir çizgi üzerinde yürümesini isteyelim.Bu oyun çocuğa dengede kalmayı ve hedef odaklı olmayı öğretir.

Ebeveynlerolarak, çocuğumuz dünyaya geldiği andan itibaren bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Çocuklarımızı koruyup kollamamızın yanı sıra onlarla zaman ayırıp oyun oynamakta bizlerin görevleridir.

Yukarıda saymış olduğumuz oyunlar, çocuklarımızla hemverimli vakit geçirmemizi sağlar hem de çocuğumuzun eğitimi açısından faydalı olacaktır.Biz sadece beş oyundan bahsettik fakat siz çocuklarımızla bu ve buna benzer oyunlar üretipoynayabilirsiniz.Çocuklarımızla keyifli vakitler geçirebilir. Eğlenerek öğrenmelerine katkıda bulunabiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*