PCR Testi Ve Antikor Testi Arasındaki Fark

İçinde yaşanılan durum dolayısıyla en çok merak edilen konulardan birisi de PCR ve Antikor testleri arasında ne gibi farklar olduğudur. Durum her ne kadar ciddi olsa da henüz çoğu insan bu testlerin hangi durumlarda yapılması gerektiğini bilmiyor.

Antikor testi temel olarak hastalığın atlatılıp atlatılmadığı hakkında bilgiler vermektedir. Eğer kişi virüse yakalanmış ancak hastalığı semptom göstermeden geçirmiş ise Antikor testi yardımıyla bu durum açıklığa kavuşturulmuş oluyor. Antikor testi, PCR testi gibi sürüntü yoluyla değil kan yoluyla yapılmaktadır. Ayrıca, Antikor testinin pozitif çıkması halinde, kişinin kanı immun plazma tedavisi için kullanılabiliyor.

PCR (Polymerase Chain Reaction) testi ise kişinin vücudunda bulunan virüslerin genetiğini saptamak amacıyla kullanılan bir çeşit yöntemdir. PCR testi aracılığıyla, kişinin vücudunda mevcut halde bir virüs olup olmadığı saptanmaktadır. Bu test, kulak pamuğuna benzer bir çubuk yardımıyla yapılmaktadır. Çubuk burun ve boğaz yollarına sürülerek sürüntü alınmaktadır. Hastalık belirtisi hissettiğinizde, bir Covid-19’lu hasta ile yakın temasa geçtiğinizde ya da yurt dışı seyahatine çıkacağınız zaman PCR testi yaptırmak zorundasınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*