Hamileyken Sigara Kullanmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Sigara, insan vücudunu çok kötü bir şekilde etkileyen ve vücudun dengesini alt üst eden çok kötü bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık her ne kadar çok zor terkedilse de bunu başarabilecek olan yine onu içen kişidir. Zararları saymakla bitmeyen sigaranın vücuda hiçbir faydası yoktur.

Sürekli sigara tüketen bir insanda görme bozuklukları, nefes alıp verme, akciğer rahatsızlıkları,  zamanla dişlerin yapısındabozulmalar,astım ve bunun gibi birçoksorunla karşılaşılır.

Erkeklerde bir takım rahatsızlıklara yol açan sigara tüketimi bayanları daha çok etkileyerek üzerlerinde kalıcı hasarlar bırakmasına bile neden olabilir. Çünkü bayan vücudu doğurgan bir yapıya sahip olduğu için bu hem onu hem de ileriki zamanda doğacak olan bebeği kötü bir şekilde etkileyebilir. Erkeklerde ise aşırı derecede sigara tüketimibirçok rahatsızlıkların yanında kısırlığa kadar sürükleyebilir.

Hamilelik Ve Sigara Tüketimi

Hamilelik, insan vücudunun yenilendiği ve bir vücutta bir canın büyüyüp geliştiği çok özel bir dönemdir. Bu dönemde anne karnında gelişen ve büyüyen bebek annenin beslenmesiyle doğrudan etkilenir. Yediği ve içtiği şeylere çok dikkat etmesi gereken anne adayı, doktorun uygun gördüğü tedaviler ve ilaçlar dışında farklı bir şey kullanmamalıdır.

Özellikle ilk 3 aylık dönem, bebeğin beyin ve zekâ gelişiminin yaşandığı dönem olduğu için bu dönemde daha da dikkat edilmesi gerekir. Doktorlar folik asit kullanımının bu dönemde bebek için gerekli olduğunu söylerken alkol ve sigara tüketiminin de bebeklere çok fazla zararı olduğunun da altını çizerler.

Çünkü önemli organları daha yeni yeni oluşmaya başlayan bebek anne adayının tükettiği sigaradan doğrudan etkilenir.Bu da oluşacak organların oluşma aşamasında zarar görmesine ve bebeğin doğduğunda bir takım sorunlarla doğabilmesine yol açabilmektedir. Bu nedenden dolayı gebeliğin var olduğu öğrenildiği andan itibaren sigara tüketimi sonlandırılmalı ve bebeğin hayatı riske atılmamalıdır.

Sigara tüketimi aynı zamanda hamileliklerin daha başlamadan sonlanmasının ve düşük ağırlıklı doğum yapılmasının en büyük nedenlerinden birisidir. Bununla birlikte sigara doğrudan bebeğe zarar verebileceği gibi anne adayının sigara dumanına maruz kalmasıyla birlikte her ikisi de etkilenir. Sigara içilen ortamdan hemen uzaklaşılmalı ve bebeği etkilememesi adına sigaradan uzak durulmalıdır.

Sigaraya Maruz Kalan Bebeklerde Görülenler

Aşırı derecede sigara içen annelerin düşük doğum yapma ve bebeğin tutunamama ihtimali çok yüksektir. Bu tür bebeklerde ileride astım ve solunum sıkıntılarıyla birlikte birçok farklı sorun ortaya çıkabilir. Dişlerde ve belirgin bazı organlarda görülen bazı bozukluklar da anneninhamilelik döneminde sigaraya aşırı yüklenmesindenkaynaklanır.

Sigara içen anne adayları bebeğin anne karnında gelişmeyerek zayıf doğmasına neden olurlar. Bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı anne adaylarının bebeklerinin sağlığı açısından sigara tüketimini sonlandırması gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*